Skameněliny
Zkameněliny jsou pozůstatky po organismech z geologické minulosti, které se dochovaly do současnosti. Aby k něčemu takovému mohlo vůbec dojít musí nastat určité podmínky a pochody, které umožní a způsobí vznik zkamenělin a tím i zachování pozůstatků uhynulých organismů.
Zkameněliny vznikají na různých místech, kde jsou podmínky pro jejich zachování. Samotný způsob vzniku zkameněliny může mít také různé podoby, ale cílem je uchránit zbytek či pozůstatek po organismu před rozložením či zničením.Snad každý již slyšel o zkamenělinách. Zkameněliny jsou pozůstatky pravěkých živočichů, kteří obývali naši planetu před mnoha miliony let. Zkamenělinou (tzv. fosílií) může být jak otisk v kameni (nepravá fosílie), tak kosti dinosaurů, či zkamenělé kmeny dávných stromů. Za zkamenělinu je považován jakýkoliv, ať už celý, anebo neúplný pozůstatek živočišného či rostlinného původu. Zkameněliny jsou hmotné doklady existence života, který byl v geologické minulosti na naší planetě.
Abychom pochopili jak taková zkamenělina může vzniknout, musíme vzít na vědomí, že zkameněliny jsou unikátním záznamem, který vlastně vznikl souhrou náhod. Těla odumřelých organizmů podléhají krátce po smrti jedince rychlým rozkladným pochodům. Pokud někde nějakým přírodním pochodem došlo k omezení, či přímo zamezení těchto nepříznivých vlivů, organismu či jeho části se tak naskytla možnost aby zůstal zachován. Organizmus tedy potřebuje ke svému zachování nějaké ochranné prostředí, které zamezí výše zmíněným rozkladným pochodům aby ho zcela nezničili.