
Panthera leo - velká šelma z čeledi kočkovitých. Samcům vyrůstá na krku mohutná hříva, dosahují hmotnosti až 250 kg. Samice rodí až šest skvrnitých mláďat, která dospívají ve čtyřech letech. Dožívají se věku 20 až 30 let.
Lev obývá stepi a lesostepi, kde loví hlavně antilopy a zebry. Žije v Africe na jih od Sahary a v Přední Indii. Na počátku našeho letopočtu se vyskytoval i na Balkánském poloostrově a v severní Africe, kde byl v polovině 19. století vyhuben.
Lev byl posvátným zvířetem v mytologii řady evropských, asijských a afrických národů, symbolem božské síly, vladařské moci a velikosti, slunce a ohně. Byl důležitým kultovním zvířetem zejména v Egyptě, Babylónu a Palestině, v židovském náboženství tvořil symbolickou návaznost na příchod Mesiáše. V křesťanství byl symbolem vítězství křesťanského náboženství nad mocí zla. Ve starověku byl velmi častým prvkem umělecké tvorby, zejména v sochařství a architektuře (reliéfy, monumenty sfing a gryfů). Lev je jedno z nejčastěji zobrazovaných zvířat v období raného křesťanství a středověku, frekventovaný motiv heraldiky.
Tygr Džuglový
Tygr džunglový je velká kočkovitá šelma, která žije téměř v celé Asii. Tygři z tropických oblastí jsou živě červeně zbarvení s hustým černým pruhováním, kdežto severští tygři jsou žlutaví a jejich pruhování je řidší a méně výrazné. Severští tygři jsou také většího tělesného vzrůstu. Nejmenší tygří rasou je tygr sumtránský, největším tygrem a zárověň největší kočkovitou šelmou je tygr sibiřský, který dosahuje váhy přes 300 kg a délky 280 cm bez ocasu, s ocasem měří téměř čtyři metry.Tygr je typickou lesní a pralesní šelmou. Jeho štíhlé jakoby ze stran smáčklé tělo je výborně přizpůsobeno pohybu v lesních prostorech. Tygři žijí zpravidla osaměle a jen v době páření se na krátký čas přidružuje samec k samici. Samice rodí po třiapůlměsíční březosti 2 - 4 mláďata, vyjímečně až 6 mláďat. Mláďata jsou zprvu slepá a jenom řídce osrstněná, rychle však rostou a během dvou let dosahují velikosti dospělých tygrů.